środa, 7 maja 2014

Charles James - bohater ostatniej Gali w Metropolitan Museum of Art

A oto i prawdziwy bohater ostatniej Gali MET – Charles James oraz jego projekty.  To właśnie twórczość tego projektanta była motywem przewodnim wczorajszego święta mody, a w Metropolitan Museum of Art zainaugurowano wystawę dotycząca jego życia i pracy -„Charles James: Beyond Fashion”. Na wystawie zostały też oczywiście zaprezentowane fantastyczne kreacje, które stworzył.

Charles James (1906 – 1978) był z pochodzenia Anglikiem, projektował początkowo w Londynie, później w Paryżu, ale największe sukcesy odniósł pracując w Nowym Jorku, do którego przybył na stałe w 1940 roku. Nie miał fachowego wykształcenia, ale to nie przeszkodziło mu stać się jednym z największych, wręcz legendarnych, amerykańskich „krawców” kultywujących tradycje Haute Couture.


Charles James w 1939 r.  Fot. Cecil Beaton

Charles James był nie tylko mistrzem, ale i wizjonerem krawiectwa. Jego projekty charakteryzują się ciekawym krojem, nieoczekiwanymi cięciami, nowatorskimi łączeniami różnego rodzaju materiałów, geometrycznymi, czy wręcz architektonicznymi formami.
W procesie twórczym posługiwał się skomplikowanymi matematycznymi wyliczeniami i iście naukowym podejściem do materii. Wprowadził wiele nowości i „wynalazków” w zakresie projektowania – m.in. spiralny krój i (w 1929 r.) tzw. „taxi dress” –sukienkę tak łatwą i prostą w użytkowaniu, ze mogła być zakładana nawet na tylnym siedzeniu taksówkiJ
Najbardziej zasłynął oczywiście spektakularnymi, pełnymi przepychu sukniami balowymi, którymi inspirował się nawet Dior projektując New Look, ale był również autorem peleryn, obszytych futrem i haftami płaszczy, czy pikowanych żakietów.

Nawet dzisiaj jego projekty wydają się szalenie nowoczesne i nowatorskie, a gwiazdy uczestniczące w tegorocznej Gali miały bardzo wdzięczny temat do interpretacji. Komu udało się najlepiej?

Zdjęcia kreacji autorstwa Charlesa Jamesa pochodzą z www.metmuseum.org, a zdjęcia gwiazd z www.harpersbazaar.com i www.vanityfair.com

Charles James, suknie balowe, 1948.  Fot. Cecil Beaton


Suknia wieczorowa, 1953 r. 

Suknia wieczorowa, 1946 r. 

Suknia wieczorowa, 1948 r. 

Suknia balowa, 1949-50 r. 

Suknia balowa "Butterfly", 1955 r.

A tu gwiazdy, które swoimi kreacjami chyba najlepiej oddały tematykę Gali:

Arizona Muse (Ralph&Russo)                                  Karolina Kurkowa (Marchesa)                        Liu Wen (Zac Posen)

Hailee Steinfeld (Prabal Gurung)                            Karen Elson (Zac Posen)                         Sarah Jessica Parker (Oscar de la Renta)

Amy Adams (Oscar de la Renta)                     Bee Shaffer (Alexander McQueen)                  Suki Waterhouse (Burberry Prorsum)

3 komentarze:

 1. najbardziej chyba podobała mi się Dita von Teese :)

  OdpowiedzUsuń
 2. jak dla mnie wszystkie kreacje cudowne, ciężko byłoby mi było wskazać najlepszą ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dita najlepiej, mimo że za nią nie przepadam - wie jak się ubrać:) Ale ogólne suknie wszystkie cudne.
  http://zycienienabogato.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń